Jak wyznaczać cele rozwojowe
Cele rozwojowe „rodzą się” z niezadowolenia. Niezadowolenie może dotyczyć sytuacji w której znajduje się zespół lub firma, sposobu w jaki są realizowane określone działania lub osiąganych wyników.Niezadowolenie może także wynikać z braku czegoś. Uzasadnione niezadowolenie ma jasno określone źródło i opiera się na faktach. Jeśli jesteś niezadowolony z czegoś, zwykle oczekujesz zmiany. Dostrzegasz to, jak jest – a z drugiej strony widzisz jak powinno być. To naturalna sytuacja w której zaczynasz myśleć o celu, który jednocześnie oznacza zmianę i przejście od tego co jest, to tego co powinno być. Cele rozwojowe pomagają wypełnić lukę pomiędzy tym co jest, a tym co powinno być.
Zaczynasz myśleć o celach rozwojowych. Cel rozwojowy to taki cel, który może być zapisany w strategii lub innym planie rozwojowym. Plany rozwojowe są tworzone na poziomie organizacji i jednostek biznesowych, mogą być także tworzone dla działów, zespołów oraz osób indywidualnych. Cele rozwojowe zawierają w swoim opisie takie słowa oznaczające poprawę, takie jak:
- poprawić,
- wzmocnić,
- zapewnić,
- rozwinąć,
- udoskonalić ,
- zoptymalizować,
- usprawnić
- itp.
Załóżmy że firma prowadzi sprzedaż wyspecjalizowanych maszyn i technologii. W takiej działalności liczy się fachowość i wiedza inżynierska. Taki standard sprzedaży dotychczas zapewniała firma. Jednak oczekiwania klientów zmieniły się. Zaczęli oni oczekiwać nie tylko fachowej wiedzy i dobrej prezentacji rozwiązań, ale również współuczestnictwa na etapie projektowania kupowanych przez nich urządzeń. Określili nowy standard, który warunkował dalszą współpracę.
W takiej sytuacji dotychczasowy model działania firmy, która dostarczała urządzenia nie spełniał oczekiwań kluczowych klientów. Firma musiała dokonać zmian i postawić nowe cele rozwojowe. Jeden z celów, które określiła brzmiał „Poprawić warunki do współuczestnictwa klientów na etapie projektowania urządzeń”.
Ten cel oznaczał zmianę i podjęcie wysiłków prowadzących do wypracowania, wdrożenia i ostatecznie utrwalenia nowych standardów działania. Wyznaczenie i osiągniecie celu rozwojowego niesie ze sobą konieczność realizacji wielu dodatkowych działań. Działań które najczęściej wybiegają poza określone standardy i są związane z dodatkowym wysiłkiem. Cele rozwojowe wymagają wsparcia w postaci dodatkowych inicjatyw – projektów. Bez tych projektów realizacja celów rozwojowych jest praktycznie niemożliwa. Te z kolei wymagają określenia kolejnego rodzaju celów – celów projektowych.
SZKOLENIA | Zarządzanie przez cele (MBO)