Cele - punkt odniesienia w motywowaniu
Kierowanie, to między innymi stawianie oczekiwań podległym pracownikom. Cele są właśnie takimi oczekiwaniami. Bez nich trudno będzie określić, czy osiągnąłeś już to co chciałeś. Dotyczy to zarówno całej organizacji, pracy zespołowej, jak również działania i wyników osiąganych przez poszczególne osoby. Najpierw musisz określić cele, a następnie uczynić z nich punkt odniesienia w ocenie postępów działania. Osoby, które nie określają celów, albo robią to nieprecyzyjnie najczęściej odczuwają brak satysfakcji z tego, co same uzyskują lub otrzymują od innych. Jeżeli nie wiesz do czego dążysz prawdopodobnie przez cały czas będziesz odczuwał niepewność i niezadowolenie.
Precyzyjnie i realnie określony cel jest czytelnym punktem odniesienia, którego potrzebujesz ty jako menedżer oraz twoi pracownicy. Jeżeli osiągniesz ten punkt, poczujecie satysfakcję z postępów i znajdziecie okazję do świętowania sukcesów. Jeżeli w organizacji trudno jest znaleźć takie punkty odniesienia, równie trudno znaleźć źródła motywacji do dalszego działania. Czasami warto zastanowić się, czy problemy z oceną i motywowaniem pracowników nie wynikają z braku lub z niejasno postawionych celów.
Jeżeli jesteś szefem odpowiedzialnym za pracę kilkuosobowego zespołu, z pewnością zdajesz sobie sprawę z siły jaką daje rzeczowo udzielona informacja zwrotna odnosząca się do określonego celu. Niezależnie od tego jaki charakter ma ta informacja – pozytywny, czy też negatywny, pozwala wpłynąć na motywację pracowników utrzymując lub wzmacniając ich poziom zaangażowania. Informowanie pracowników o poziomie ich efektywności prowadzi do jej poprawy, a im konkretniejsza i aktualniejsza jest informacja, tym lepsze uzyskasz wyniki. Wyznaczanie celów i angażowanie pracowników w ten proces potraktuj jako jedną z metod motywowania pozafinansowego doskonale wspierającą systemy premiowania.