Motywująca rola celów
Wyznaczanie celów wpływa na poziom motywacji, a podejmowanie decyzji z wykorzystaniem informacji zwrotnej dotyczącej poziomu ich realizacji wpływa pozytywnie na poziom osiąganej efektywności. Jak pokazuje praktyka, już samo wdrożenie w organizacji systemu opartego o wyznaczanie celów może podnieść efektywność organizacji o ponad 20%.Zrozumiałe cele są traktowane jako punkty odniesienia w planowaniu zarówno działania jak i niezbędnych do ich realizacji zasobów. Modelują zachowania ludzi wpływając na ukierunkowanie ich aktywności. Ludzie posługujący się celami stają się bardziej precyzyjni i wydajni w swoich działaniach.
Dobrze sformułowane i zakomunikowane cele powodują, że osoby zaangażowane w ich realizację zaczynają się z nimi utożsamiać realizując działania prowadzące do ich osiągniecia.
Jak pokazują badania związane z teorią wyznaczania celów dobrze określone cele wywołują pozytywne reakcje, a dążenie do nich jest wspierane nie tylko przez świadome decyzje, ale również przez podświadomość. Co więcej cele uważane jako trudne do osiągniecia i skonkretyzowane wpływają na naturalny wzrost wydajności, mocniej niż cele niesprecyzowane i łatwe.
Cele uważane jako trudne do osiągniecia i skonkretyzowane wpływają na naturalny wzrost wydajności, mocniej niż cele niesprecyzowane i łatwe.
Dobrze określone cele spełniają kilka funkcji :
- Koncentrują uwagę na rzeczach istotnych, odciągając od niepożądanych lub bez znaczenia,
- Zachęcają do zintensyfikowania wysiłków precyzując wymagania,
- Wpływają na naszą wytrwałość związaną z chęcią do osiągniecia celu,
- Wpływają na rozwój indywidualny i pozytywną zmianę zachowań,
- Zachęcają do tworzenia strategii i koncepcji urealniających osiągniecie celów,
Cele są ważnym narzędziem menedżerów. Ludzie pracują lepiej kiedy zaangażowani w planowanie i realizację celów, wiedzą jakie korzyści przyniesie realizacja celów. Pomaga w tym również przekonanie, że są w stanie zrealizować określony cel. Istotnym czynnikiem motywującym jest także przekonanie o zaangażowaniu i zobowiązaniach na rzecz innych. Odpowiednio zakomunikowane cele nabierają o wiele wyższej jakości, co zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia działań w kierunku ich realizacji.
Należy przy tym pamiętać, że dyrektywne przekazanie celów z góry w dół może stłumić motywacje pracowników do ich realizacji. Dlatego prawdopodobieństwo osiągnięcia celów zależy od zaangażowania zespołu w proces planowania.
SZKOLENIA | Zarządzanie przez cele (MBO)